Події
ДИСКУСІЙНА ПЛАТФОРМА («До 80-річчя депортації кримських татар та інших народів Криму»)
У 2024 році виповнюється 80 років з дня депортації кримськотатарського та інших народів з Кримського півострова радянським тоталітарним режимом (1944 рік): понад 190 тис. кримських татар, 15 тис. греків, більш ніж 12 тис. болгар та 9 тис. вірмен були насильно перевезені до віддалених регіонів СРСР. Цей злочин став одним з наймасштабніших проявів політики радянського режиму й мав на меті повне винищення кримськотатарської нації. Лише через півстоліття кримські татари зуміли частково повернутися на рідну землю.
28 жовтня 2024 року – 80-річчя визволення України від нацистських загарбників. З перших днів війни Україна стала ареною ведення кривавих бойових дій: знищувалися люди, матеріальні та культурні цінності. Битва тривала майже два роки. Перші населені пункти України на східному Донбасі звільнено в грудні 1942 року. 28 жовтня 1944 року, за результатами Східно-Карпатської операції, війська 1-го та 4-го українських фронтів вийшли на сучасний кордон нашої держави.
До відзначення цих подій 28 жовтня 2024 року кафедрою філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти в дистанційному форматі організовано й проведено дискусійну платформу «До 80-річчя депортації кримських татар та інших народів Криму».
З доповідями виступили науково-педагогічні, педагогічні працівники кафедри – Ігор Ніколаєв, Дмитро Слободянюк, Віталій Гладун, Ольга Волос, Олена Іртищева, які розглянули такі питання: історичні уроки Другої світової війни, теоретико-правові аспекти поняття «депортація», кримсько-татарські сюжети в історії України, видатні представники корінних народів Криму на теренах Миколаївщини, методичні особливості викладання історії кримськотатарського народу.
Борис Соколовський, викладач історії України Вознесенського професійного ліцею, постійний учасник заходів МОІППО, змістовно розкрив питання щодо історії депортації кримських татар.
Активну участь у дискусійній панелі взяла учнівська молодь Миколаївщини. Великий інтерес викликав виступ Ярослава Сургова, учня Миколаївського морського ліцею імені професора М. Александрова, присвячений життю і подвигам національного героя кримськотатарського народу, видатного льотчика Амет-Хана Султана.
СЕКЦІЙНІ ЗАСІДАННЯ ДЛЯ УЧИТЕЛІВ СУСПІЛЬСТВОЗНАВЧИХ ПРЕДМЕТІВ
23 жовтня 2024 року кафедрою філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти в дистанційному форматі організовано й проведено секційні засідання: «Розвиток громадянського суспільства в умовах воєнного та повоєнного часу», «Усна історія в школі як інструмент для розвитку критичного мислення» у межах Всеукраїнської науково-практичної конференції «Психолого-андрагогічний супровід розвитку педагога в умовах післявоєнного відновлення освітнього середовища», Міжнародної науково-практичної конференції «Підтримка відновлення освіти в Україні: виклики та перспективи».
Учасники заходу розглянули такі питання: роль української ідеї у формуванні національної ідентичності молоді в контексті воєнного стану, проблема розвитку громадянського суспільства в розбудові правової держави в Україні в умовах воєнного стану, усна історія як джерело дослідження Голодомору 1932–1933 років, усні джерела історичного краєзнавства, реалізація освітніх проєктів «Ланцюг поколінь», «Воїни світла» та методологію та інтеграцію в шкільну програму усної історії як інструменту вивчення локальної історії.
Національний музей Голодомору-геноциду запрошує до онлайн екскурсії
Онлайн-заняття у Музеї Голодомору.
Це унікальна можливість потрапити до музею просто з дому, зі своєї школи чи з будь-якого куточку світу. Щоб відвідати заняття, слід зареєструватися завчасно (щонайменше за три дні). Вчителі чи батьки можуть забронювати урок для свого класу чи дітей.Онлайн-заняття доступні щодня з 09.00 до 17.00.
Інструктивно-методичний семінар для керівників методичних об’єднань та учителів суспільствознавчих предметів на 2024-2025 н.р.
27.08.2024 Відбувся інструктивно-методичний семінар для керівників методичних об’єднань та учителів суспільствознавчих предметів.
Матеріали семінару (відео, презентації, нормативні документи, тощо)
Обласний семінар «Особливості реалізації концепції Нової української школи у пілотних 7 класах»
З метою підготовки до якісної реалізації навчальних програм, підручників, методичних матеріалів із громадянської та історичної освітньої галузі для 7 класів НУШ у 2024–2025 навчальному році 25 червня 2024 року кафедрою філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проведено обласний семінар «Особливості реалізації концепції Нової української школи у пілотних 7 класах».
Під час семінару педагоги закладів освіти Миколаївської області: Качуровська Лариса Вікторівна, учителька історії Первомайського ліцею «Лідер» Первомайської міської ради, учитель-методист; Дон Наталія Анатоліївна, учителька історії Новобузького ліцею № 1 Новобузької міської ради Баштанського району, поділилися досвідом пілотування предметів
громадянської та історичної освітньої галузі у 7 класах.
Учасниками проаналізовано зміст модельних програм і навчальних матеріалів. Ганна Гінкул, учителька історії та громадянської освіти Мішково-Погорілівської загальноосвітньої санаторної школи інтернату I–III ступенів Миколаївської обласної ради, старший учитель, розповіла про впровадження STEM-завдань на заняттях з історії у 5–7 класах.
Олена Іртищева, методистка кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів МОІППО, учитель-методист, окреслила особливості оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти у 7 класах Нової української школи.
КРУГЛИЙ СТІЛ «РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКА ВІЙНА – БОРОТЬБА СТОЛІТЬ».
21 лютого 2024 року в дистанційному форматі кафедрою філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проведено обласний круглий стіл «Російсько-українська війна – боротьба століть», приурочений 10-річчю анексії Криму та повномасштабному вторгненню країни-агресорки на територію України.
Спікери заходу:
Ільмі Умеров, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, виступ "ДУШУ Й ТІЛО МИ ПОЛОЖИМ ЗА НАШУ СВОБОДУ – ДЕСЯТЬ РОКІВ СПРОТИВУ КРИМСЬКИХ ТАТАР ОКУПАЦІЇ КРИМУ";
Марина Гримич, доктор історичних наук, українська письменниця, засновниця видавництва «Дуліби», виступ "БОРОТЬБА КРИМСЬКИХ ТАТАР ЗА ПРАВО ЖИТИ І ПРАЦЮВАТИ НА ВЛАСНІЙ БАТЬКІВЩИНІ (ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ «УМЕРОВИ: ІСТОРІЯ РОДИНИ НА ТЛІ КРИМСЬКО-ТАТАРСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО РУХУ ХХ–ХХІ СТОЛІТТЯ»);
Ольга Волос, кандидат історичних наук, доцент кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, виступ "ПРОЄКТ, ЩО ОБ'ЄДНУЄ СЕРЦЯ";
Олена Більченко, учитель історії Новокостянтинівського ліцею Братської селищної ради Вознесенського району, виступ " Методичні рекомендації до заняття "Право на спротив";
Борис Соколовський, викладач історії Вознесенського професійного ліцею, виступ "РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКА ВІЙНА: БІЙ ЗА ВОЗНЕСЕНСЬК";
Катерина Гонта, Артем Лободовський, учні 10 класу Баштанського ліцею No 1 Баштанської міської ради, виступ "БАШТАНКА: ХРОНІКИ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ";
Після завершення заходу учасники підбили підсумки, відзначивши його актуальність і суспільну значущість. У засіданні активну участь узяли педагогічні працівники й учні ЗЗСО Миколаївської області, науково-педагогічні та педагогічні працівники МОІППО. Разом до Перемоги!
Зустріч з авторами підручників з історії для 7 класу
12 лютого відбулася зустріч з авторами підручників
ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії
10 лютого 2024 року Миколаївським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти спільно з департаментом освіти і науки Миколаївської військової держадміністрації в дистанційному форматі проведено ІІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії.
Участь в олімпіаді взяли 57 здобувачів освіти. Переможцями стали 29 учасників. Висловлюємо подяку членам журі за високий професіоналізм і компетентну оцінку рівня підготовки учнів. Вдячні вчителям за підготовку та виховання допитливих юнаків і дівчат.
Обласна дискусійна платформа "ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО ЧЕРЕЗ ПРИЗМУ СТОЛІТЬ"
Відповідно до річного плану роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, з нагоди Всеукраїнського тижня права та Дня волонтера 05 грудня 2023 року кафедрою філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів МОІППО в дистанційному режимі проведено засідання обласної дискусійної панелі «Громадянське суспільство через призму століть».
Мета – удосконалення теоретичної і практичної складових професійної компетентності педагогів в умовах реалізації Концепції «Нова українська школа» та сучасних викликів, формування поваги до історичних традицій українського народу.
Завдання:
˗ проаналізувати проблему дотримання прав людини під час війни, воєнного стану як ознаки розвитку демократичних інституцій в Україні;
˗ визначити шляхи збереження національної та громадянської ідентичності в сучасному геополітичному середовищі;
˗ виокремити волонтерство як основу громадянської активності суспільства.
Вадим Жепало, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Миколаївській області, висвітлив актуальні питання з дотримання законодавства і прав людини в період військового стану, виокремивши основні завдання правозахисників на сучасному етапі, механізми надання правової допомоги громадянам, надав аргументовані відповіді на запитання учасників.
Глибоке враження на присутніх справила спільна доповідь учениць 10 класу Вознесенського ліцею «Інсайт» щодо порушення прав дитини під час повномасштабного вторгнення рф в Україну.
Ігор Ніколаєв, д. і. н., завідувач кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів МОІППО, розкрив питання історичного феномена демократії та прав людини.
Ірина Лободовська, учитель історії та правознавства Миколаївського ліцею імені Миколи Аркаса, розповіла про ідентичність націй як цивілізаційний бренд ХХІ ст.
Віолетта Іванова, учениця 10-А класу Миколаївського ліцею імені Миколи Аркаса, зупинилась на аналізі формування української ідентичності в межах конструювання етнічного й національного простору.
Вероніка Купчинська, учениця 10-А класу Миколаївського ліцею імені Миколи Аркаса, окреслила першочергові завдання національного будівництва в контексті суспільної консолідації.
Ірина Долинська, викладачка Миколаївського вищого професійного училища № 21, розкрила роль громадськості Миколаївщини в боротьбі за історичну спадщину.
Юлія Погодаєва, учениця 10-Б класу Березанського ліцею, у власній доповіді наголосила на волонтерстві як основі громадянської активності суспільства.
Віталій Гладун, старший викладач кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів МОІППО, провів з учасниками інтерактивні активності за тематикою заходу.
У засіданні дискусійної панелі активну участь узяли вчителі й учні ЗЗСО Миколаївської області, науково-педагогічні, педагогічні працівники МОІППО, які розглянули низку питань щодо формування і розвитку громадянського суспільства в контексті сучасних викликів, їх актуальності та виховного потенціалу.
Майстер-клас «Використання інтелектуальних ігор (змагань) на заняттях з історії»
30 листопада 2023 року відбувся обласний практикум «Використання інтелектуальних ігор (змагань) на заняттях з історії».
Мета – розвинути професійну компетентність учителів громадянської та історичної освітньої галузі щодо використання ігрових технологій навчання на заняттях з історії, інформаційно-комунікативну компетентність учасників освітнього процесу.
Під час практикуму педагоги ознайомилися з технологіями організації ігрової діяльності на заняттях з історії; систематизували види інтелектуальних ігор та методики їх організації; застосовували інформаційно-комунікативні технології в освітньому процесі засобами гри; моделювали використання інтелектуальних ігор відповідно до очікуваних результатів навчання.
Для отримання сертифіката учасники мають створити за допомогою спеціально підготовлених матеріалів або онлайн-інструментів вправи з інтелектуальних ігор на заняттях з історії.
У заході взяли участь учителі громадянської та історичної освітньої галузі закладів освіти Миколаївської області (усього – 30 осіб).
Міжнародний міждисциплінарний конкурс наукових і мистецьких робіт імені Володимира Маняка та Лідії Коваленко
На зламі 1980-х–1990-х рр., коли «офіційна історична наука» все ще перебувала під контролем комуністичної влади, роль руйнівників політико-ідеологічних міфів і виборювачів історичної правди значною мірою перебрали на себе письменники, поети, журналісти і публіцисти.
Подружжя літераторів – Лідія Коваленко (1936–1993) і Володимир Маняк (1934–1992) цілком присвятили себе реалізації масштабного проекту збирання усних свідчень та розгортанню дослідів з історії Великого голоду 1932–1933 рр., і досягли в цій справі визначних успіхів.
З пошаною і в пам’ять про них щорічно проводиться Міжнародний міждисциплінарний конкурс наукових і мистецьких робіт, мета якого – активізація наукової, творчої діяльності школярів і молоді у прагненнях розвивати свої знання в царині голодоморних та геноцидних студій, збереження пам’яті про голод-геноцид 1932–1933 рр. та формування на цій основі поваги до людських прав і гуманістичних цінностей.
До участі в Конкурсі запрошуються школярі, студенти і аспіранти, молоді вчителі і науковці.
На конкурс подаються лише оригінальні, раніше неопубліковані/неоприлюднені наукові і мистецькі роботи.
Обласний методичний актив для керівників методичних об’єднань учителів суспільствознавчих предметів -2023
29 серпня відбувся обласний методичний актив для керівників методичних об'єднань учителів суспільствознавчих предметів. Матеріали заходу та відео онлайн зустрічі
Також звертаємо увагу на матеріали Методактив -2022
КРУГЛИЙ СТІЛ «РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКА ВІЙНА – БОРОТЬБА СТОЛІТЬ».
28 лютого 2023 року, з нагоди річниці повномасштабного вторгнення країни-агресора на територію України, кафедрою філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти в дистанційному форматі проведено обласний круглий стіл «Російсько-українська війна – боротьба століть».
Мета круглого столу – удосконалення методичної та практичної складових професійної компетентності педагогів щодо формування громадянських цінностей в умовах сучасних викликів.
Завдання:
˗ проаналізувати історичні передумови та сучасні чинники агресивної політики Росії щодо України;
˗ визначити роль освітянина в боротьбі за суверенітет, територіальну цілісність Української держави;
˗ виокремити види й методи висвітлення російсько-українських війн в освітньому процесі.
У засіданні круглого столу взяли участь педагогічні працівники й учні закладів загальної середньої освіти Миколаївської області, науково-педагогічні, педагогічні працівники МОІППО, закладів вищої освіти міста Миколаєва та Маріупольського державного університету.
Обласний круглий стіл «ДМИТРО КРЕМІНЬ – ПОЕТ І ГРОМАДЯНИН»
31 жовтня 2023 року кафедрами філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів, теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти, центром освітнього краєзнавства імені Дмитра Кременя МОІППО в дистанційному форматі проведено обласний круглий стіл «Дмитро Кремінь – Поет і Громадянин». Мета – удосконалення теоретичної, практичної складових професійної компетентності учасників у контексті особистісно-професійного розвитку педагога в умовах реалізації Концепції «Нова українська школа», виховання поваги до діячів вітчизняної історії, популяризація художньо-літературних та історичних традицій українського народу.
У засіданні активну участь узяли педагогічні працівники ЗЗСО Миколаївської області та Закарпаття, науково-педагогічні, педагогічні працівники МОІППО, які комплексно розглянули питання творчої спадщини Дмитра Кременя, її актуальності та виховного потенціалу.
Учнівський освітній проєкт «ВОЇНИ СВІТЛА» (обласний семінар для координаторів проєкту)
З метою формування національної свідомості та патріотизму учасників освітнього процесу 21 лютого 2023 року кафедрами теорії й методики природничо-математичної освіти та інформаційних технологій і філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проведено обласний семінар для координаторів учнівського освітнього проєкту «Воїни Світла».
До участі запрошувалися координатори проєкту, заступники директорів із позакласної роботи, учителі історії, керівники гуртків.
Захід відкрив Василь Шуляр, доктор педагогічних наук, доцент, професор кафедри теорії й директор МОІППО, заслужений учитель України, який окреслив загальні підходи до реалізації проєкту в Миколаївській області.
Еліна Рогожинська, методист кафедри теорії й методики природничо-математичної освіти та інформаційних технологій МОІППО, узагальнила результати навчально-виховного проєкту «Ланцюг поколінь» (2013–2018 рр.).
Олена Іртищева, методист кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів МОІППО, ознайомила присутніх із концептуальними й методичними засадами реалізації учнівського освітнього проєкту «Воїни світла».
Віталій Гладун, старший викладач кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів МОІППО, розповів про методику глибинного інтерв’ю зі збору даних від учасників та очевидців російсько-української війни.
Координаторами окреслено кроки та терміни реалізації проєкту, визначено учасників інтерв’ювання.
Атмосфера продуктивної партнерської взаємодії змотивувала педагогів розпочати формування пошукових груп у своїх закладах освіти.
До роботи долучилися більше 80 освітян Миколаївської області
ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства
25 лютого 2023 року в дистанційному форматі проведено ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства.
Людмила Трубнікова, заступник директора з науково-педагогічної роботи МОІППО, привітала учасників і наголосила на важливості проведення інтелектуальних змагань серед обдарованої учнівської молоді. Зазначила, що учні Миколаївської області щорічно показують високі результати.
Дмитро Січко, к.ю.н., доцент, декан юридичного факультету Чорноморського національного університету імені Петра Могили, подякував учасникам за участь в олімпіаді саме з правознавства, оскільки нині це затребувана спеціальність, а також мотивував до виконання завдань на високому рівні.
Олена Іртищева, методистка кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів МОІППО, проконсультувала щодо роботи в Google Classroom, окреслила особливості виконання та оформлення олімпіадних завдань із правознавства.
Вітаємо переможців ІІІ етапу олімпіади та їх наставників!
9 клас
І місце
Гаврилюк Андрій, учень 9 класу Миколаївського ліцею імені професора М. Александрова Миколаївської міської ради.
ІІ місце
Скребньова Ангеліна, учениця 9 класу Миколаївського ліцею імені професора М. Александрова Миколаївської міської ради.
10 клас
І місце
Бишевський Ігор, учень 10 класу Миколаївського ліцею імені професора М. Александрова Миколаївської міської ради.
ІІ місце
Мозгова Людмила, учениця 10 класу Миколаївського юридичного ліцею Миколаївської міської ради.
11 клас
І місце
Власенко Олександра, учениця 11 класу Миколаївського юридичного ліцею Миколаївської міської ради.
ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії
11 лютого 2023 року в дистанційному форматі проведено ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії.
Василь Шуляр, директор Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, заслужений учитель України, привітав учасників олімпіади й наголосив на важливості формування активної громадянської позиції, переосмислення і зміни цінностей в умовах російсько-української війни.
Олена Іртищева, методистка кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів МОІППО, проконсультувала учасників щодо роботи в Google Classroom, окреслила особливості виконання та оформлення олімпіадних завдань з історії.
Вітаємо переможців ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії та їх наставників!
8 клас
І місце
Шупило Богдан Васильович, учень 8 класу Миколаївського ліцею ім. М. Аркаса Миколаївської міської ради
ІІ місце
Пархоменко Катерина Владиславівна, учениця 8 класу Миколаївського ліцею № 41 Миколаївської міської ради
ІІІ місце
Авраменко Анастасія Олександрівна, учениця 8 класу Миколаївського ліцею ім. М. Аркаса Миколаївської міської ради
9 клас
І місце
Іванова Віолетта Володимирівна, учениця 9 класу Миколаївського ліцею ім. М. Аркаса Миколаївської міської ради
ІІ місце
Гончаренко Катерина Борисівна, учениця 9 класу Доманівського ліцею «Перспектива» Доманівської селищної ради
10 клас
І місце
Мельник Аліна Юріївна, учениця 10 класу Миколаївського ліцею «Академія дитячої творчості» Миколаївської міської ради
11 клас
І місце
Панкул Данило Олександрович, учень 11 класу Миколаївського юридичного ліцею Миколаївської міської ради
Обласний круглий стіл "Питання соборності через призму поглядів Лева Бачинського"
Відповідно до плану роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти на 2023 рік, з нагоди 104-ї річниці ухвалення Акту Злуки Української Народної Республіки із Західно-Українською Народною Республікою 20 січня 2023 року кафедрою філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів МОІППО в дистанційному форматі проведено обласний круглий стіл «Питання соборності через призму поглядів Лева Бачинського».
Програма заходу з виступами кожного учасника ( окремі файли)
Обласний методичний актив для керівників методичних об’єднань учителів суспільствознавчих предметів
29 серпня 2022 року відбувся Обласний методичний актив для керівників методичних об’єднань учителів суспільствознавчих предметів за темою: Сучасні методи та форми організації освітнього процесу на уроках громадянської та історичної освітньої галузі, спрямовані на формування ключових компетентностей
Матеріали методичного активу знаходяться унизу програми
Дискусійна панель, присвячена гетьману України Пилипу Орлику
19 жовтня 2022 року кафедрою філософії освіти, теорії й
методики суспільствознавчих предметів у режимі zoom-конференції проводилася дискусійна панель «Бендерська Конституція чи військовий устав: правда та міфи», присвячена історичній постаті Пилипа Орлика (далі – Дискусійна панель).
Мета Дискусійної панелі – удосконалення теоретичної, практичної складових професійної компетентності учасників в контексті особистісно-професійного розвитку педагога в умовах реалізації Концепції «Нова українська школа», повага до відомих діячів вітчизняної історії, історичних традицій українського народу.
Завдання:
˗ проаналізувати громадсько-політичну діяльність Пилипа Орлика;
˗ визначити сутність і роль договору між Пилипом Орликом, козацькою старшиною та козаками Війська Запорізького в контексті розвитку українського конституціоналізму нової і новітньої доби
Фото дискусії
Обласна педагогічна толока «Гуманна педагогіка крізь призму особистості вчителя»
14 вересня 2022 року кафедрою філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів проведено засідання обласної педагогічної толоки «Гуманна педагогіка крізь призму особистості вчителя».
Метою толоки є вдосконалення теоретичної, практичної складових професійної компетентності учасників через поширення відомостей про українських педагогів гуманістичного напряму й осягнення їх педагогічної спадщини.
Завдання:
˗ сприяти просвітницькій діяльності у сфері освіти і культури;
˗ поширити серед освітянської спільноти Миколаївщини відомості про гуманістичну освітню спадщину славетних українських педагогів для застосування їх найкращих ідей у сучасній освітянській практиці.
Василь Шуляр, доктор педагогічних наук, доцент, директор Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, заслужений учитель України, відкрив захід та наголосив на значенні просвітницької ініціативи в контексті протистояння України російській агресії.
Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, доцент, Уповноважений із захисту державної мови, у вітальному слові окреслив найважливіші віхи просвітництва на Миколаївщині, пригадав імена багатьох славетних педагогів-земляків.
Ігор Ніколаєв, доктор історичних наук, завідувач кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів, та Ганна Суріна, кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, окреслили мету, значення та етапи проведення проєкту «Гуманна педагогіка крізь призму особистості вчителя».
Наталія Ребрик, кандидат філологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, розповіла про свою колегу, видатну просвітительку Закарпаття Олену Фечко-Каневську.
Василь Шуляр, доктор педагогічних наук, доцент, директор Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, заслужений учитель України, інформував про співпрацю з освітянами Закарпаття, а також висвітив значення національної української школи в моделі Якова Чепіги.
Віталій Гладун, старший викладач кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, проаналізував концепції національного виховання в поглядах Івана Огієнка та Григорія Ващенка.
Ольга Волос, кандидат історичних наук, доцент кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, розповіла про Христину Алчевську як одну з найяскравіших представниць української інтелігенції останньої третини XIX – початку XX ст.
Ігор Ніколаєв, доктор історичних наук, завідувач кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, поділився враженнями від знайомства з постаттю видатного донецького педагога Олекси Тихого.
Ганна Суріна, кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, розповіла про педагогічну спадщину закарпатських педагогів – Олександра Духновича та Августина Волошина, а також визначила подальші шляхи розвитку проєкту.
У засіданні толоки взяли участь педагогічні та науково-педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти Миколаївської області, науково-педагогічні та педагогічні працівники Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (усього – 22 особи).
Відкриття "Українсько-Європейського осередку. Тренінг- HALL"
ПОВАЖАЄМО ЄВРОПЕЙСЬКІ ЦІННОСТІ!
БУДУЄМО СУЧАСНУ УКРАЇНУ!
20 січня 2022 року у Миколаївському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти відбулося відкриття «Українсько-Європейського осередку. Тренінг-HALL» в рамках реалізації обласного проєкту «Поважаю Європейські цінності – будую сучасну Україну», присвяченого 85-річчю заснування Миколаївської області та Дню Соборності України.
Мета заходу: розширення європейського світогляду освітян Миколаївщини для усвідомлення місця України серед інших країн Європи шляхом підвищення рівня їх інформованості про Європейський Союз та його політику.
Відкрив патріотичний захід Василь Шуляр, директор Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, заслужений учитель України.
Прозвучали Гімн України та Гімн Європейського Союзу.
Учасників патріотичного дійства привітали шановані гості: Алла Веліховська, директор департаменту освіти і науки Миколаївської обласної державної адміністрації; Наталія Сокульська, заступник директора департаменту освіти і науки Миколаївської обласної державної адміністрації – начальник управління дошкільної, загальної середньої, корекційної та позашкільної освіти Миколаївської обласної державної адміністрації; Олена Буберенко, начальник управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації; Оксана Калюжна, заступник голови постійної комісії Миколаївської обласної ради з питань науки і освіти, інновацій, молоді, сім’ї і спорту, культури та духовності. Із вітальним словом, у режимі он-лайн, до учасників заходу звернувся і Тарас Кремінь, Уповноважений із захисту державної мови, народний депутат України VIII скликання, голова підкомітету з питань дошкільної, загальної середньої, інклюзивної освіти, а також забезпечення реалізації права на освіту осіб.
Першу локацію 3D Карта «Україна-Європа – крокуємо разом» представив Ігор Ніколаєв, завідувач кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів МОІППО. Символізм карти полягає в тому, що Україна – це центр і серце Європи. А окреслене на карті актуалізує мету Проєкту: показати роль і місце України серед Європейських країн. Мапа показує, що Європа дуже різна, має свої особливості, географічні, культурні, етнічні, мовні та інші традиції. Є великі країни, є зовсім маленькі... Євросоюз – це не держава, а лише об'єднання суверенних країн, яке має ключове гасло: «Єдність у різноманітті». Центральною ідеєю карти є аксіоми: «Європейська цивілізація», «Європейська спільнота», «Європейський геополітичний вибір», «Спільні цінності». Адже Європа – це континент, який заохочує співпрацю між народами та пропагує єдність, зберігаючи при цьому національне різноманіття та спрямованість на прийняття максимально наближених до людей рішень. Саме цим шляхом (за еконцепцією карти) Україна і Європа крокують разом.
Другу локацію «Євроінтеграційна співдружність» представила Олена Іртищева, методист кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів МОІППО, яка розповіла про умови створення Євросоюзу та хронологію вступу країн Європи в цю міжнародну організацію.
Третю локацію «Постерна експозиція «Вивчай Європу – цінуй Україну» презентував Віталій Гладун, старший викладач кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів МОІППО. У цій локації представлені статичні постери та мотиваційні вислови щодо ЄС та України.
Під час заходу пройшли патріотичні акції «Одягни вишиванку» та «Ланцюг єднання», в яких взяли участь і гості, і слухачі курсів підвищення кваліфікації, і науково-педагогічні працівники Інституту.
Завершилося патріотичне дійство спільним фотографуванням всіх учасників святкової зустрічі.